Yumurta Alternatifleri

Yumurtaya karşı alerjik reaksiyonlar özellikle bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur. Yumurta alerjisi belirtileri bebeklerde hafif ve şiddetli olabilir. Bu nedenle yumurtaya alerjisi olan kişilerin yumurtadan uzak durması gerekir. 

Yemek hazırlama süreçlerinde yumurtalar birçok amaca hizmet eder. Bazı yemeklerde yumurta, lezzeti artırır veya fırınlanmış ürünlere altın renginde pişmiş bir görünüm kazandırır. Bazı tariflerde yumurtalar, mayalama maddesi olarak kullanır ve bir tabakta yiyeceğe güzel ve kabarık bir görünüm verir. Yumurtalar, köfte gibi yiyecekleri hazırlanıp pişirildiklerinde bozulmadan tutan bir bağlayıcı görevi görebilir.

Yumurtanın kullanım alanı oldukça geniştir ancak yumurta alerjileri sık görülen bir durumdur. Bu nedenle yumurta yerine alternatif besin arayışları vardır. Yiyeceklerde yumurta görevini gören ancak yumurta proteini içermeyen besinlere rağbet vardır. Bu yazımızda yumurta alerjisi olan kişilerin, yumurta yerine kullanabilecekleri alternatifleri sizler için yazdık. 

Soya lesitini

Bu bileşen genellikle toz halinde gelir. Bir çorba kaşığı soya lesitini nemlendirmek, birçok tarifte bir yumurta sarısına eşdeğerdir.

Karbonatlı su

Karbonatlı suyla (ve kalorisiz) bir yumurtanın hem mayalanma özelliklerini hem de nemini elde edersiniz. Tarifiniz yumurta gerektiriyorsa, bunun yerine 1/4 bardak karbonatlı su kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Sizin veya çocuğunuzun süt ürünlerine alerjisi olmaması koşuluyla yoğurt, yumurta yerine akıllıca bir alternatiftir. Tarifte gereken her yumurta için 1/4 fincan yoğurt ekleyin. Elinizde yoğurt yoksa aynı miktarda ayran da yeterlidir.

Muz

Özellikle tatlılar için püre haline getirilmiş bir muz yumurtaların yerini alabilir. Kullanılması gereken yumurta başına 1/4 fincan muz gerekir. Yumurtaları muzla değiştiren bazı insanlar, tatlılarınızın muz aromalı olabileceğini söylüyor. Saflaştırılmış avokado ve balkabağı, bu uygulamalar için muz kadar iyi çalışır ve tatları neredeyse fark edilmez.

Soya peyniri

Soyanın başka bir türü olan tofu, lezzetli yemeklerinizde yumurtanın yerini alabilir. Güzel ve yumuşak olduğu için tofu tercih edebilirsiniz. Tofuyu püre haline getirin ve tarifinizdeki her yumurta için 1/4 fincan ekleyin.

Yumurta Değiştirici

Tapyoka nişastası veya patates nişastası gibi maddeler içeren bir yumurta ikame maddesini de deneyebilirsiniz. Veganlar genellikle yumurta ikamelerini kullanır. Yumurta ikame maddesini, tipik olarak ılık su (yaklaşık 3 yemek kaşığı) ile yumurta ikame maddesini (1.5 çay kaşığı) yapmak için malzemeleri karıştırmanız gerekebilir. Bu, ölçü tek bir yumurtanın yerini alır.

Yumurtasız Diğer Seçenekler

Yumurta, protein, D vitamini, folat, selenyum, riboflavin, pantotenik asit ve demir dahil olmak üzere birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır. Yumurtadan kaçınmanız gerekiyorsa, et, balık, kümes hayvanları, kepekli tahıllar ve sebzeler gibi diğer gıdalardan bu besinlerden yeterli miktarda almanız önemlidir. Unlu mamüllerde en yaygın yumurta ikameleri şunlardır:

Keten tohumu: Bir yumurta yerine 3 yemek kaşığı su ile karıştırılmış 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu kullanılabilir. 

Kabartma tozu ve sirke: Bir yumurta yerine 1 yemek kaşığı beyaz sirke ile karıştırılmış 1 yemek kaşığı kabartma tozu kullanılabilir. 

Muz püresi: Bir yumurtanın yerine büyük bir muzun yarısı veya bir küçük muz yumurta ikamesi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda elma da aynı şekilde kullanılabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir