Bıldırcın Yumurtası Alerjisi

Yumurta alerjisi, oldukça yaygın bir alerjidir. Yaygın yumurta alerjisi genel olarak tavuk yumurtasına karşı gelişen alerjidir. Ancak farklı yumurtalara karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir. Tavuk yumurtasına alerjisi olmayan birinin bıldırcın yumurtasına alerjisi olabilir. Bunun yanı sıra iki yumurtaya karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin bıldırcın yumurtasına bulunan bazı proteinleri zararlı olarak görmesi, alerjik bir tepki oluşturmasına neden olur. Vücudu korumaya çalışan bağışıklık sistemi, histamin gibi bazı kimyasalların salınmasına neden olur ve alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Bazı kişilerde pişmiş bıldırcın yumurtası alerjik reaksiyona neden olmazken bazı kişilerde ise reaksiyona neden olabilir. 

Bıldırcın Yumurtası Nedir?

Bıldırcın yumurtaları dünyanın en diyetetik yumurtalarıdır. Protein, vitamin, mineral ve enzimlerin en dengeli içeriğine sahip hayvansal kaynaklı ürünler olarak kabul edilirler. Tavuk yumurtasından 5 kat küçüktürler ancak 5 kat fazla fosfor içerirler. Fosfor beyin sağlığı, diş sağlığı ve kemikler için oldukça yararlı ve gereklidir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 7 kat daha fazla demir, 6 kat daha fazla B1 vitaminler (kalp-damar, sindirim ve sinir sistemlerinin büyümesinde ve düzgün işleyişinde çok önemli bir rol oynar) ve 15 kat daha fazla B2 vitamini (sinir sistemini korumaya yardımcı olur ve büyümeyi ve doku onarımını destekler) içerir. Tüm bunların yanı sıra bıldırcın yumurtaları kolesterol içermez. Besin değeri yüksek olan bıldırcın yumurtaları oldukça yararlı bir besindir. 

Bıldırcın Yumurtası Alerjisinin Belirtileri

Bıldırcın yumurtası alerjisinin belirtileri genel olarak yumurtaya maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir; bazı kişilerde son derece şiddetli olabilir. Bıldırcın yumurtası alerjisinin belirtileri, diğer besin alerjileri ile benzerdir. Tipik belirtiler şu durumları içerir:

Yumurta alerjisi reaksiyonları kişiden kişiye değişir ve genellikle yumurtaya maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkar. Yumurta alerjisi belirtileri şunları içerebilir:

 • Deri reaksiyonları; kurdeşen, kaşıntı, kızarıklık,
 • Burun akıntısı, tıkanıklığı ve hapşırma gibi alerjik rinit semptomları,
 • Kramplar, mide bulantısı ve kusma gibi sindirim sistemi semptomları,
 • Öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma veya nefes darlığı gibi astım belirtileri, 
 • Anafilaksi.

Anafilaksi son derece şiddetli bir reaksiyondur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Acil tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi, komaya ve hatta ölüme neden olabilir. Anafilaksinin tipik belirtiler şunları içerir: 

 • Boğazın şişmesi,
 • Nefes almada zorluk,
 • Solunum yollarının daralması,
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Hızlı nabız
 • Şok, baş dönmesi, sersemlik veya bilinç kaybı olarak hissedilen kan basıncında şiddetli düşüş.

Bıldırcın Yumurtasının Teşhisi

Sizde veya çocuğunuzda alerji olduğundan şüpheleniyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Yetişkin ve çocuklar için alerji uzmanları vardır ve bu uzmanlar alerjilerin teşhis ve tedavisinde en yetkili kişilerdir. Alerji uzmanınız ayrıntılı bir tıbbi geçmişinizi alacaktır ve fizik muayene yapacaktır. Ardından tanıyı doğrulayıcı bazı testler uygulayabilir. Alerji uzmanınızın teşhiste kullanacağı yöntem, mevcut sağlık durumunuza ve belirtilerinize göre değişiklik gösterebilir. 

Bıldırcın Yumurtası Alerjisinin Tedavisi

Bıldırcın yumurtasına karşı bir alerjiniz varsa bu yumurtadan uzak durmanız gerekmektedir. Tüm besin alerjilerinde olduğu gibi bıldırcın yumurtası alerjisinde de en etkili tedavi, alerjiye neden olan besinden kaçınmaktır. Dışarıda yemek yediğiniz zamanlarda yediğiniz yemekte bıldırcın yumurtası olmadığından emin olmanız gerekir. Paketli bir ürün satın alırken, etiketini dikkatli bir şekilde okumanız yararlı olacaktır. Son derece dikkatli olmanıza rağmen farkında varmadan bıldırcın yumurtasına maruz kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda belirtileriniz çok şiddetli değilse alerji uzmanınız size antihistaminik ilaç önerebilir. Alerjiniz şiddetliyse ve anafilaksi eğilimi varsa alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörün kullanım detaylarını alerji uzmanınız size anlatacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir